تبلیغات
مرجع دانلود کتاب الکترونیک - "توپ مرواری" اثر " صادق هدایت" (دانلود)
مرجع دانلود کتاب الکترونیک
گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


سلام به تمامی دوستداران کتاب، در این وبلاگ سعی بر آن شده است تا بهترین کتاب ها از نویسندگان بزرگ ایران و جهان گرد آوری شده و به صورت کتاب الکترونیک برای دانلود شما عزیزان قرار داده شود. تا آنجا که بتوانیم در هر روز یک کتاب را معرفی نموده و در هر مطلب خلاصه ای از آنچه که خواهید خواند را قرار داده ایم. دوستان با نظرات مفید خود ما را در بهتر شدن وبلاگ یاری نمایید، ضمناً وبلاگ ادبیات معاصر به آدرس http://adabmaaser.mihanblog.com به موازات این وبلاگ برای تمامی دوستداران ادبیات معاصر ایران زمین فعالیت مینماید، با تشکر از همه شما دوستداران کتاب، مدیر وبلاگ، کوروش ره گم کرده

مدیر وبلاگ : pc7a
نویسندگان


دانلود کتاب "توپ مرواری" اثر " صادق هدایت"


http://dl.parsbook.org/server1/archive/10200135504.JPGتوپ مرواری
رمانی است نوشته صادق هدایت. این کتاب در سال ۱۳۲۶ نوشته شد، اما در زمان حیات نویسنده اجازه چاپ نیافت، نخستین چاپ کتاب به سال ۱۳۵۸ برمی‌گردد که به صورت زیرزمینی چاپ و منتشر شد. این کتاب در ابتدا تحت نام مستعار هادی صداقت منتشر شد.داستان

این کتاب حکایت توپی جنگی ست به نام "مرواری" (در برخی نسخ به اشتباه مروارید نامگذاری شده است.) این توپ جنگی پس از طی مسیری چند صد ساله به قرن معاصر رسیده است. صادق هدایت با بیان گذشته و تاریخچهٔ این توپ و شرح گذر این توپ از دریچهٔ تاریخ، از تاریخ جهان سخن رانده و زمین و زمان از تیغ تند انتقادش در امان نمانده است. توپ مرواری طی مسیری عجیب که زایدهٔ تخیل قوی نویسنده است به حکومت شاهنشاهی -در زمان زیست نویسنده- رسیده است. انتقاداتی تند به شاهان بی کفایت این سرزمین و همچنین به اعراب و امامان در بخشی از این کتاب سبب شد تا کتاب توپ مرواری در هیچ یک از حکومت‌های پس از صداق هدایت مجوز چاپ پیدا نکند.

مشخصه‌های کتاب

توپ مرواری را را می توان کتابی فارسی-عربی دانست و در برخی از قسمت‌های این کتاب، خواننده به ناچار بر تسلط صادق هدایت بر زبان عربی صحه خواهد گذاشت و صدالبته بازنویسی آیات قرآن به زبان طنز بدین گونه تنها از این نویسنده بر می‌آید. این کتاب از نظر زبان بیان، بی پرده و صریح بوده و الفاظ خارج از عرف در آن موج می زند. الزاما این کتاب از نظر پژوهشی تایید شده نیست و صرفا به بیان عقاید شخصی هدایت بر می گردد و ممکن است در برخی از موارد به زیاده گویی افتاده باشد. شایان ذکر است به دلیل عدم چاپ رسمی، توپ مرواری سرشار از ایرادات چاپی و غلطهای املایی ست که هیچ گاه در چاپ‌های زیرزمینی خود تصحیح نشده است و در نهایت تاسف به همان گونهٔ پر اشتباه هم اکنون در دسترس خوانندگان است.

دلیل نامگذاری کتاب

توپ مروارید، یک توپ نظامی بزرگی واقع در میدان ارگ تهران قدیم، روبروی نقاره‌خانه قدیم. وجه تسمیه این توپ معلوم نیست اما برخی (کتیرائی، ۱۳۷۸) علت نامگذاری را چند رشته مروارید ذکر کرده‌اند که به دهانه توپ آویزان بوده است . نوشته حک شده روی توپ نام سازنده آنرا اسماعیل اصفهانی و سال ساخت آنرا ۱۲۳۳ (به امرفتحعلی شاه قاجار (حکومت : ۱۲۱۲-۱۲۵۰)) ذکر کرده است. این توپ هم اکنون در مدخل ساختمان شماره هفت وزارت امور خارجه قرار دارد. این توپ در فرهنگ عامه حائز اهمیت بوده است به نحوی که در دوران قاجار خرافات بسیاری پیرامون آن شکل گرفت و مردم برای گرفتن حاجتهای خود به آن توسل می‌جستند. صادق هدایت کتاب توپ مرواری را در انتقاد از خرافات رایج میان مردم در باره این توپ با توجه به اوضاع سیاسی و اجتماعی آن دوره نوشت.

نقد توپ مرواری

این کتاب حاصل طبع فوق العادهٔ صادق هدایت در نویسندگی بوده و می توان اظهار داشت نقطه قوت کتاب قدرت بیان صادق هدایت و چگونگی استعمال لغات است. سجع‌های متعدد، متن‌های عربی دستکاری شده، اشعاری مندرآوردی، تخیل داستان نویسی، بی آلایشی بیان، گستاخی در کلام تنها بخشی از نکات این کتاب است. همچنین کتاب فوق به سبب توهین‌های بی شمار به دین اسلام، شاید در ابتدای امر به شدت ذوق خواننده را کور کند اما باید به خاطر داشت که قدرت بیان نویسنده فارق از محتوای کتاب بوده و دنبال کردن ماجراهای کتاب دلیلی بر هم فکری و هم رایی با نویسنده نیست و پختگی ادبی این کتاب جدای از ناپختگی تاریخی آن است. این کتاب بسیار صریح بوده و هدایت از استفاده از هر لفظی در این کتاب ابایی نداشته است. از نام بردن صریح آلت تناسلی گرفته تا برگرداندن آیات قرآن و تعبیر و تفسیرهای عجیب و غریب احکام. توپ مرواری از آخرین آثار او و نشانهٔ ادامهٔ نقد توهین آمیزش به سنت و آداب است که به همین علت نیز مدتها ممنوع بود . هیجان ممنوعیت به جذابیت آن خواهد افزود .در حالی که برای هدایت شاید هدف از به‌کارگیری آن، همان‌طور که خودش آشکارا می‌گوید نوشتن خرافات و موهومات برای براندازی آن‌هاست. پس هدف اسطوره‌زدایی بوده است. اما این براندازی خرافات در جهت تغییر نگرش بود نه حذف فیزیکی نگرنده - هدایت با بهره از زبان توده و تیپ‌سازی از این اشخاص، حضور آنان در جامعه را به‌رسمیت شناخته، اما بینش و منش آن‌ها را تایید نکرد و این خود نوعی بینش اگزیستانسیالیستی هدایت را می‌رساند : تحمل دیگری.


برای دریافت نسخه ebook کتاب بر روی عکس زیر کلیک کنیدhttp://dc252.4shared.com/img/OZKn-71Y/s3/images_copy.jpgنوع مطلب : صادق هدایت، ادبیات ایران، رمان، ادبیات، 
برچسب ها : صادق هدایت، توپ مرواری، دانلود توپ مرواری، دانلود صادق هدایت، دانلود توپ مرواری صادق هدایت،
لینک های مرتبط : گوگل پلاس، انسانم آرزوست...، ادبیات معاصر،
سه شنبه 22 آذر 1390
دوشنبه 5 تیر 1396 04:38 ق.ظ
چلیپا از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن دلنشین در آیا نه حل و
فصل خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی درون جملات شما در واقع موفق
به من مؤمن متاسفانه تنها برای کوتاه در حالی که.
من این مشکل خود را با فراز در منطق و یک ممکن است را سادگی به کمک پر همه کسانی معافیت.
که شما در واقع که می توانید انجام من را مطمئنا تا پایان در گم.
دوشنبه 5 تیر 1396 03:16 ق.ظ
قلب از خود نوشتن در حالی که صدایی مناسب در آغاز آیا واقعا کار
کاملا با من پس از برخی از زمان.
جایی درون پاراگراف شما در واقع موفق به من مؤمن متاسفانه فقط برای
while. من با این حال مشکل خود را با جهش
در منطق و شما خواهد را سادگی به
کمک پر همه کسانی شکاف. اگر شما که
می توانید انجام من خواهد قطعا تا پایان مجذوب.
یکشنبه 4 تیر 1396 10:39 ب.ظ
ریشه از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن مناسب اصل آیا
واقعا نشستن کاملا با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر پاراگراف شما قادر به
من مؤمن اما فقط برای while. من با این حال کردم مشکل
خود را با جهش در منطق و یک ممکن است را سادگی به پر کسانی که شکاف.
که شما در واقع که می توانید انجام من خواهد بدون شک بود در
گم.
پنجشنبه 25 خرداد 1396 08:02 ب.ظ
چلیپا از خود نوشتن در حالی که صدایی مناسب اصل آیا نه
حل و فصل بسیار خوب با من پس از برخی از زمان.

جایی در سراسر جملات شما
موفق به من مؤمن اما تنها برای بسیار در حالی که کوتاه.
من هنوز مشکل خود را با جهش در منطق و شما ممکن است را
خوب به پر کسانی که معافیت. در صورتی که شما در واقع
که می توانید انجام من می مطمئنا بود مجذوب.
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 05:56 ق.ظ
core از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن مناسب اصل آیا واقعا کار خوب با من پس
از برخی از زمان. جایی در سراسر جملات شما در واقع موفق به من مؤمن
متاسفانه فقط برای کوتاه در حالی
که. من هنوز کردم مشکل خود را با فراز در مفروضات و شما خواهد را خوب به پر همه کسانی معافیت.
در صورتی که شما که می توانید
انجام من را بدون شک تا پایان تحت تاثیر قرار داد.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 02:27 ق.ظ
Excellent blog you have got here.. It's hard to find high quality
writing like yours these days. I really appreciate individuals like you!

Take care!!
شنبه 23 اردیبهشت 1396 10:21 ب.ظ
I will immediately snatch your rss as I can't in finding your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service.
Do you've any? Kindly allow me know in order
that I may just subscribe. Thanks.
پنجشنبه 31 فروردین 1396 07:44 ق.ظ
It is the best time to make some plans for the future and it is
time to be happy. I have read this post and if I could
I desire to suggest you some interesting things
or tips. Perhaps you could write next articles referring
to this article. I wish to read even more things about it!
شنبه 18 اردیبهشت 1395 02:24 ب.ظ
دوس
پنجشنبه 31 اردیبهشت 1394 05:33 ب.ظ
آب و هوای فارس عجب سفله پرور است...
ترک دنیا بمردم آموزند--- خویشتن سیم و قله اندوزند
اعتماد تو بر چماق امیر---بیش بینم که بر خدای کبیر

مرگ بر مذهب
مرگ بر ایرانی
زنده باد صادق هدایت
زنده باد هادی صداقت...
زندع=ه باد ایران...
سه شنبه 21 بهمن 1393 12:19 ق.ظ
Like
یکشنبه 16 شهریور 1393 01:49 ب.ظ
alieeeeeeeee in ketab
یکشنبه 16 شهریور 1393 01:49 ب.ظ
alieeeeeeeee in ketab
شنبه 4 مرداد 1393 04:54 ب.ظ
باسلام...درجواب اونهایی که از دین هیچی نمیدونن وفقط نظر میدن باید بگم اگه کسی دین داشته باشه به خودش اجازه نمیده ادم بکشه اگه کسی از خدا بنرسه فحشا نمیکنه تمام مشکلات ما اینکه ادماایی که از دین هیچی نمیدونن شدن صاحب نظر و دارن همه جارو به گند میکشن .....اون کساایی که دزد هستن یا قاتل هستن یا زنا کار یا درغگو هیچ کدوم دین ندارن و چیزی نیست که به خواد جلو دار اون ها باشه پس دست به هرکاری میزنن....مشکل مااینه که بی دینی هست
پنجشنبه 19 تیر 1393 06:57 ب.ظ
کثافت کل این خاک و گرفته ، خاکی که روزی بزرگانی روی آن قدم میزدند حالا شده قلمرو آشغالای لجنی که انسانیت و فراموش کرده به ایم دین جنایت میکنن و به آدمای شبیه ما اجازه خوندن کتاب هم نم یدن ، به چه جرمی؟ تفکر" گیرم که مگیرید، گیرم که میکشید، گیرم که میبربد ، با رویش ناگزیر جوانه ها چه میکنید؟؟؟ ما این کتابارو شده با بد بختی گیر میاریم و میخونیم حتی اگه نو شب نداشته باشیمو گشنه بخوابیم میخونیم و منتشر مبکنیم ، من 10ها بار این کتاب و خوندم و نمیپذیرم سخنان دستمال بدستان حضرات را و تهمتها و دسیسه هاشان را
دوشنبه 8 اردیبهشت 1393 06:37 ب.ظ
پنجشنبه 4 اردیبهشت 1393 01:39 ب.ظ
[لبخند]
یکشنبه 3 فروردین 1393 05:30 ق.ظ
چطوری رخود کتاب را دانلود کنم میشه لینک دانلودش را برام بفرستید؟ از این صفحه تا طرز تهیه کته در پلو پز هم رفتم ولی ظاهرا سانسور شده!
سه شنبه 29 بهمن 1392 11:02 ق.ظ
با تشکر پیشاپیش از ارسال متن کتاب.
یکشنبه 27 بهمن 1392 10:06 ب.ظ
شاید به ظاهر ، گفته های صادق ، اشتباه باشه ولی تا حدودی در قالب داستان و رمان واقیعات زمانه را گفته ، هر چند ممکن است در این زمینه افراط هم کرده باشه ، داستان ها و کتاب هایش خواندنی است . بنابراین باید تعصب رو کنار گذاشت و اون رو خوند .
کسانی که با الفاظ رکیک ، توهین می کنند مطمئناً یک مشت آدم های بی سواد و بی فرهنگ هستند که جز اندیشه کور چیزی دیگر در ذهن ندارند .
امروز دنیای ارتباطات و اطلاعات است و به لطف آن ، کسی نمی تواند فریب دیگری را بخورد
یکشنبه 27 بهمن 1392 07:54 ب.ظ
آقا من کار به صادق هدایت ندارم فقط زورم از اون عده سادیسمی دین دار میاد که میان راجب نوسینده ها و هنرمندا حرف میزنن. آخه من نمیدونم بگو دین دار و چه به این حرفا! دین اگه توهم نبود و از زایده ضعف انسان نبود لابد الان یه حرف منطقی واسه گفتن داشت. از هر قشری و مکتبی که حرف بزنن این سادیسمی های دین مدار زبان در کام بگیرند.
یکشنبه 27 بهمن 1392 07:51 ب.ظ
آقا من کار به صادق هدایت ندارم فقط زورم از اون عده سادیسمی دین دار میاد که میان راجب نوسینده ها و هنرمندا حرف میزنن. آخه من نمیدونم بگو دین دار و چه به این حرفا! دین اگه توهم نبود و از زایده ضعف انسان نبود لابد الان یه حرف منطقی واسه گفتن داشت. از هر قشری و مکتبی که حرف بزنن این سادیسمی های دین مدار زبان در کام بگیرند.
یکشنبه 20 بهمن 1392 11:43 ق.ظ
حسین جان اگر حرفی داری که بین طرفداران باسواد ادبیات قابل گفتن باشه، یه مقاله بنویس بده بخش فرهنگ و هنر یکی از روزنامه ها چاپ کنن.
دوشنبه 14 بهمن 1392 09:11 ب.ظ
جالب بوئ
دوشنبه 14 بهمن 1392 02:33 ب.ظ
جالب است
پنجشنبه 19 دی 1392 12:46 ب.ظ
بهترین کتاب صادق هدایت افسانه آفرینشه با این که 20 صفحه است ولی خیلی عالیه...
پنجشنبه 5 دی 1392 11:00 ق.ظ
o,fi
یکشنبه 10 آذر 1392 07:11 ب.ظ
سلام دوست عزیزممنون از وبلاگت اما میخواستم درخصوص کتاب توپ مروارید یه نقدکوچولوکنم و بگم که به هیج عنوان قصد جسارت به شما و عقایدتون و اقای هدایت ندارم،رفیق خرافه وجود داشته و کسی نمیتونه این رو منکر بشه منشا اش هم از عرب بوده اما این خرافه ها نه از سمت امامان وارد شده اند نه از سمت پیامبران خدا .درست است که ان ها از اقوام عرب بودند امااین دلیلی براین نیست که امامان نیز صرفا به این خاطر که عرب بوده اند خرافه پرداز اند، این ها حرف هایی اند که مردم ساخته اند ومن و شما از ان با نام خرافه یاد میکنیم اما درمجموع می بایست بگم به نظرمن جناب اقای هدایت هدف دیگری داشته اند ایشون به جای اینکه با خرافات به مبارزه بپردازند به امام های ما توهین کرده اندکسی که امام مرا فقط به دلیل عرب بودنش جاهل میخواند بی شک خود جاهل است پس به دور از منطق هست که ما این کتاب را ضد خرافه بدانیم شاید ایشان خرافه را بهانه ای گرفته اند تا به امام ما برسند واحتمالا قضیه خرافه برای ایشان خیلی هم بد نبوده است چرا که تاحدودی به هدف خود رسیده است.انگار ایشان مشکلشان امام من وتو بوده.جالب تر این است که رفقای شیعه ما ان هارا میپسندد.ضمنا شما خوب میدانید ایشان خودکشی کرده اند به قول اقاحسین یک انسان پوچ گرا نتیجه ای جز این نخواهد داشت،شمابه من بگو کدام یک از امامان من خودکشی کرده اند من ادرس وبلاگم را داده ام اگر شما امامی را یافتی که خودکشی نموده به من معرفی کن تا من همان لحظه از دین خود دست بکشم.امامان ما و درحقیقت دین من پنجره ای است باز به سمت ارامش نه مانند اقای هدایت که عمری فکر خودکشی درسر داشته.بهتر است با منطق پاسخ مرا بدهی نه با تعصب وتوهین.امیدوارم درمورد حرفام فکر کنی و متوجه بشی که نباید عقاید یک نویسنده ای که سرانجامی جز خودکشی نداشت را الگوی زندگی قرار بدی.و در پایان بگویم شیوه نوشتاری ایشان قابل ستایش است و مشکل من فقط با محتوای کتاب است.منتظر پاسختون هم در وب خودتون هم در وب خودم میمونم.ممنون.درپناه حق...
یکشنبه 3 آذر 1392 08:35 ب.ظ
سلام دوستان
از اونجایی که خیلی وقتای آزادمو صادق هدایت خوندم
از دانستاناش خوشم میاد اما نظری ندارم!
فقط میگم بخونید و و رد شید اینکه روش فکر کنید وتوزندگی پیاده کنید چیز جالبی نیست چون فهمش برای همه ممکن نیست ماکه نمیدونیم تو اون لحظه شیروباز کرد به چی فکر میکرد ولی شواهد نشون میده همه چیز تاریک بود....
یکشنبه 19 آبان 1392 07:40 ق.ظ
متاسفانه لینک دانلود اشکال داره و میگه فایل مربوطه برداشته شده!!!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
پی کو باکس کسب درآمد
امکانات جانبی